mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

objawy zużytego sprzęgła
Warsztat

Objawy zużytego sprzęgła

Sprzęgło, podobnie jak każdy inny element samochodu, jest materiałem zużywającym się, a co za tym idzie, wymagającym okresowej wymiany. Nie każdy jednak kierowca wie, kiedy powinno się dokonać wymiany sprzęgła, co najważniejsze, jakie są objawy jego zużycia. Po czym zatem poznać, że sprzęgło nadaje się już tylko do wymiany?

Objawy zużytego sprzęgła

Sprzęgło to bardzo istotny element każdego samochodu. Spina ono silnik, a dokładniej mówiąc wał napędowy, ze skrzynią biegów. Bez sprzęgła nie byłoby możliwości zmiany biegu w skrzyni, co rzecz jasna uniemożliwiałoby jazdę samochodem. Awaria sprzęgła to najczęściej brak możliwości jazdy, co oczywiście oznacza podróż lawetą do warsztatu.
Żeby jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, koniecznie trzeba wymienić sprzęgło na nowe, gdy tylko zacznie dawać ono znać, że jego okres działania dobiega końca. Jak to jednak rozpoznać?

Zdecydowanie najbardziej typowym objawem sytuacji, gdy sprzęgło może się już nadawa do wymiany, jest szarpanie podczas ruszaniem autem. Oznacza to, że sprzęgło nie jest odpowiednio dociskane i zrywa połączenie. Innego typu równie popularnym objawem jest problem z dynamiczną i szybką jazdą. Auto przestaje reagować tak jak do tej pory na nagłe naciśnięcie pedału gazu, a także nie jest zrywne podczas ruszania z miejsca. Powodem takiego stanu rzeczy jest sytuacja, gdy sprzęgło się ślizga, czyli niedokładnie jest przyciskane.
Cechą charakterystyczną zużytego sprzęgła jest również to, w jaki sposób pracuje pedał sprzęgła. Często staje się on twardy, co jednoznacznie oznacza zużycie się sprzęgła. Innego typu popularnym objawem jest odpuszczanie sprzęgła dopiero po tym, jak prawie zupełnie puści się nogę z pedału.

Co bardzo ciekawe, sprzęgło swoje objawy zużycia zgłasza nie tylko poprzez to, jak się auto prowadzi i jak działa pedał sprzęgła, lecz również poprzez wydawane przez siebie dźwięki i różnego rodzaju odgłosy. Bardzo dobrym tego przykładem mogą być dobiegające z okolicy skrzyni biegów i sprzęgła szumy. Najczęściej po wciśnięciu pedału sprzęgła szum ustaje. Jest to typowy objaw zużycia się łożyska oporowego. Innego typu objawem jest zapach, który przedostaje się do wnętrza kabiny. W sytuacji, gdy sprzęgło nadaje się do natychmiastowej wymiany, występuje silny zapach spalenizny.

Kiedy wymienić sprzęgło?

Rzecz jasna gdy tylko zaobserwuje się w swoim samochodzie choć jeden z powyższych objawów, należy czym prędzej udać się do warsztatu, aby dokonać jego wymiany. Jest to oczywiście sytuacja skrajna, ponieważ prawidłowa eksploatacja i dbanie o samochód, nie powinny nigdy dopuścić do tego, gdy takowe objawy wystąpią, Z tego też powodu warto pamiętać, że każdy producent samochodu zaleca, aby sprzęgło, wraz z oczywiście całym jego osprzętem wymieniać co ustaloną z góry ilość przejechanych kilometrów. Takie działania zapobiegawcze zagwarantują, że nie tylko nie zdarzy się nigdy całkowita awaria sprzęgła, lecz również, że nie wystąpią w samochodzie niebezpieczne, lub po prostu mało przyjemne objawy, które mogą utrudniać podróżowanie samochodem.