mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

czy wymieniać olej w skrzyni biegów
Warsztat

Czy wymieniać olej w skrzyni biegów?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że samochód to maszyna, która od czasu do czasu wymaga wymienienia w niej poszczególnych płynów. Wymianie podlega nie tylko olej silnikowy, lecz również płyn chłodniczy, czy też hamulcowy. Wielu kierowców ma jednak wątpliwości co do tego, czy wymieniać olej w skrzyni biegów. Czy taka wymiana jest faktycznie wskazana i warto ją robić, a może jednak nie jest to potrzebne i nie trzeba sobie tym nawet zaprzątać głowy?

Czy olej w skrzyni biegów się zużywa?

Wielu kierowców uważa, że olej w skrzyni biegów nie podlega wymianie, ponieważ w odróżnieniu np. od oleju silnikowego, nie ma żadnego kontaktu z paliwem, spalinami, czy też wysoką temperaturą. W odróżnieniu od silnika skrzynia biegów pracuje w znacznie bardziej komfortowych dla oleju warunkach. Czy jednak oznacza to, że nie trzeba takiego oleju wymieniać? Jak się okazuje nic podobnego, ponieważ tak samo jak i ten silnikowy, olej w skrzyni biegów z biegiem czasu zwyczajnie się zanieczyszcza. Źródłem zanieczyszczenia w tym wypadku są opiłki metalu, które w naturalny sposób przedostają się z metalowych elementów mechanicznych skrzyni do oleju. Z biegiem lat, gdy olej staje się coraz bardziej zabrudzony i pełen opiłków, właściwości takiego oleju systematycznie maleją, powodując, że nie pracuje on tak dobrze jak na początku. Sprawia to, że znacznie rośnie ryzyko uszkodzenia skrzyni biegów jako całości, oraz jej poszczególnych elementów. Z tego też powodu, aby nie dopuścić do usterki skrzyni biegów, która kosztować będzie kilka tysięcy złotych naprawy, lub nawet zakupu całej nowej skrzyni, zdecydowanie lepiej jest od czasu do czasu poświęcić kilka złotych na to, aby wymienić w skrzyni olej. Powstaje jednak w naturalny sposób pytanie, co jaki czas najlepiej dokonywać takiej wymiany?

Co jaki czas warto wymieniać olej w skrzyni biegów?

Co ile kilometrów lub co ile lat powinno się dokonywać wymiany oleju w przekładni biegów, aby cały czas pracował on w możliwie jak najbardziej efektywnych warunkach? W tym wypadku trzeba się po prostu zdać na to, co twierdzi producent danego samochodu. Najczęściej termin wymiany oleju przewidywany jest co około 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Niestety zdarza się, że producent samochodu nie chce, aby klient ingerował w skrzynie biegów i nie podaje z tego powodu nawet terminu, kiedy olej powinien zostać wymieniony. W tym wypadku również zaleca się, aby dokonać tego po 100 tysiącach kilometrów, lub też po około 5-6 latach od ostatniej wymiany. Zagwarantuje to, że skrzynia cały czas pracować będzie w odpowiednich dla siebie warunkach.