mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

prawo jazdy od 16 lat
Motoryzacja

Prawo jazdy od 16 lat – pierwszy krok ku niezależności

Z całą pewnością można powiedzieć, że posiadanie prawa jazdy jest swego rodzaju krokiem do niezależności i dorosłości, a przynajmniej takie odczucie mają młode osoby, które mają możliwość pokonania drogi na własną rękę, samochodem i bez opieki osoby dorosłej. Obecnie można uzyskać już prawo jazdy od 16 lat. Jakie warunki trzeba spełnić i co dają takie uprawnienia?

Jaki rodzaj prawa jazdy można uzyskać od 16 lat?

Prawo jazdy od 16 lat to uprawnienia typu A1 oraz B1. Co one oznaczają? Kategoria A1 to uprawnienia, które pozwalają na kierowanie pojazdami takimi jak motocykl o pojemności skokowej silnika do 125cm3 oraz o mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1kW/kg. Kategoria obejmuje również motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Uzyskanie takich uprawnień może się więc wydawać dla wielu młodych osób bardzo przydatne i sensowne, jeśli tylko interesuje ich kierowanie takimi pojazdami.

Kategoria B1 obejmuje natomiast samochody, których masa własna nie jest większa niż 400 kg dla pojazdów osobowych, a dla pojazdów do przewozu towarów nie jest większa niż 550 kg. Określona jest także moc silnika – nie może być większa niż 15 kW oraz 20KM. Jeśli chodzi o prędkość, jaką mogą te pojazdy rozwijać, to 45 km/h. Jako że samochody tego typu są już dostępne na rynku polskim, to całkiem sensowne wydaje się posiadanie takich uprawnień, szczególnie dla osób niepełnoletnich.

Kto może starać się o takie uprawnienia?

Uprawnienia przeznaczone są dla osób, które ukończyły 16 rok życia, przy czym na kurs takiego prawa jazdy można zapisać już trzy miesiące przed szesnastymi urodzinami. Tym samym są to rozwiązania, które kierowane są do młodych i niepełnoletnich osób, które czują się na siłach i chcą kierować samodzielnie tego typu pojazdami. Oczywiście muszą one także posiadać pisemną zgodę opiekunów na rozpoczęcie takiego kursu. Nie da się ukryć, ze uzyskanie takich uprawnień to nie tylko krok ku niezależności, ale również możliwość obycia się z pojazdami mechanicznymi, co w przyszłości może ułatwić uzyskanie prawa jazdy w kategorii B.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy od 16 lat?

Kurs na prawo jazdy od 16 lat wygląda podobnie jak te dostępne od 18 roku życia. W pierwszej kolejności trzeba jednak uzyskać pisemną zgodę od opiekunów na rozpoczęcie takiego kursu a także zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania takimi pojazdami. Kurs obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną i kończy się podejściem do egzaminu, który także składa się z dwóch części.

Ile kosztuje prawo jazdy od 16 lat? Trzeba się liczyć z podobnym wydatkiem jak na prawo jazdy kategorii B, przy czym kurs na A1 jest nieco tańszy. Osobno trzeba także zapłacić za badanie lekarskie oraz za egzamin. Jeśli nie uda się zdać egzaminu w pierwszym terminie, to jest to także związane z kolejnymi opłatami za kolejny egzamin oraz dodatkowe jazdy, jeśli będą konieczne. W sumie więc kwota może przekroczyć nawet 2000 zł. Warto także porównać ceny w różnych ośrodkach nauki jazdy, ponieważ też mogą być inne.