mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

części aso
Warsztat

Części aso czy zamienniki?

Każdy właściciel samochodu doskonale wie, że pomimo najlepszych systemów, rewelacyjnej jakości i niezawodności całego pojazdu, prędzej czy później przyjdzie dzień, gdy trzeba będzie wymienić pewne jego części i elementy. Zasadne wtedy staje się pytanie, czy w takiej sytuacji lepszym wyborem będą oryginalne części z aso, czy też może jednak tańsze zamienniki? Czym się te dwa rodzaje części od siebie różnią?

Dlaczego warto kupować części aso?

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się zdecydować na oryginalne części, trzeba się liczyć z naprawdę dużym wydatkiem. Nawet tak proste elementy auta, jak klocki hamulcowe, czy też zwykły akumulator, potrafią kosztować nawet o kilkaset procent więcej, niż w przypadku tych samych części, lecz nie opatrzonych logo producenta samochodu. Czy warto zatem się na nie decydować? Z całą pewnością tak, ponieważ wybierając taki rodzaj części, ma się pewność, że charakteryzują się one rewelacyjną jakością i z pewnością nie zawiodą w najmniej oczekiwanym momencie. Co więcej, kupując je, uzyskuje się jednocześnie gwarancję od producenta, dzięki czemu w przypadku awarii można liczyć na bezpłatną wymianę na nowy egzemplarz.

Dlaczego warto kupować zamienniki?

Wysoka cena oryginalnych części aso powoduje, że wielu kierowców szuka tańszych zamienników. Czy warto się na nie zdecydować? Tak, choć w tym wypadku trzeba mieć na uwadze to, że podejmuje się pewne ryzyko, ponieważ zamiennik zamiennikowi nierówny. W przypadku części oryginalnych nie ma większego wyboru i jeśli chce się kupić tarcze hamulcowe, to jest ich tylko jedna wersja. W przypadku zamienników części posiadają najróżniejsze wersje i pochodzą od wielu producentów, często różniąc się pomiędzy sobą w bardzo znaczny sposób ceną. Wiele części, szczególnie tych droższych, to po prostu oryginalne części z aso, lecz bez loga producenta auta. Produkowane są nie tylko w tej samej fabryce, lecz również i na tej samej taśmie produkcyjnej, więc ich jakość jest identyczna. W przypadku modeli tańszych oczywiście liczyć się trzeba z wyraźnie słabszą jakością oraz oczywiście z większą awaryjnością.

Oryginał czy zamiennik?

Pytanie, czy lepiej wybrać zamiennik, czy oryginał, jest bardzo trudne. Jeśli komuś zależy na gwarancji i nie chce zagłębiać się w szczegóły i szukać zamiennika produkowanego tak samo jak części oryginalne, lepiej kupić część prosto z aso. Jeśli jednak ktoś chce oszczędzić, lecz jednocześnie ma świadomość, jak znaleźć na rynku części nieoryginalnych te dobrej jakości, powinien zainteresować się wtedy zamiennikami.