mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

świece w samochodzie
Warsztat

Świece w samochodzie – do czego służą i kiedy je wymienić?

Świece to wyposażenie pojazdów nieco zapomniane przez kierowców. Zazwyczaj właściciele aut przypominają sobie o nich dopiero w momencie kłopotliwej usterki. Warto jednak wiedzieć, do czego służą świece w samochodach oraz jak powinna przebiegać ich prawidłowa eksploatacja.

Do czego służą świece w samochodzie?

Świece są elementem układu zapłonowego w samochodach, montuje się je pod cylindrami silnika. Świece zapewniają iskrę, która zapala benzynę w komorze spalania silnika, a tym samym zapewniają prawidłowy rozruch samochodu. Świece, jak każdy inny element, z czasem ulegają zużyciu i tracą swoje właściwość. Warto wiedzieć, kiedy należy je wymienić, stosując się do zaleceń producenta wybranych świec lub pojazdu. Świece mogą bowiem wpływać nie tylko na rozruch pojazdu, ale również na jego moc czy poziom spalania paliwa.

Skąd wiadomo, że świece w samochodzie nadają się do wymiany?

Świece z czasem ulegają zużyciu. W starszych samochodach wystarczyło zdjąć ze świecy przewód wysokiego napięcia i obserwować pracę silnika na wolnych obrotach, by stwierdzić czy świece nadają się do wymiany. W nowoczesnych samochodach takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia układu zapłonowego. Oceny jakości świec należy dokonać na podstawie ich wyglądu – zużyta świeca ma wewnętrzny izolator w ciemnym kolorze, prawie czarnym i może być wilgotna. Świeca prawidłowo działająca ma szaro – brązową barwę wewnątrz i jest sucha. Można również zauważyć, że w zużytych świecach zanika wolna przestrzeń pomiędzy elektrodami. Obserwacja świec powinna zostać dokonana przez osobę znającą się na mechanice pojazdów, najlepiej więc zlecić to zadanie mechanikowi.

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Świece w samochodzie to ważny element pojazdów benzynowych, dlatego też należy co pewien czas wymienić te części. Cena świec nie jest wysoka, dlatego też lepiej postawić na profilaktykę niż późniejszą naprawę usterek. Warto sprawdzić, co na ten temat mówi producent pojazdu. Informacje dotyczące częstotliwości wymiany świec można znaleźć w instrukcji użytkowania samochodu. Zazwyczaj takie wymiany przeprowadza się po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów, a nieco wcześniej w samochodach z LPG. Żywotność świec może być krótsza, jeśli samochód pracuje na co dzień w trudnych warunkach czy przeszedł usterki w układzie zapłonu. Świece warto wymienić, kiedy samochód ma problemy z zapalaniem, szczególnie w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza. Zaleca się wymianę całego kompletu świec, nawet jeśli tylko jedna sztuka okazuje objawy zużycia.