mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

przyciemniane szyby
Tuning

Czy wolno przyciemniać szyby w samochodzie?

Wiele osób zastanawia się czy przyciemnianie szyb jest zgodne z prawem i czy nie grozi za to mandat?

Zalety przyciemniania szyb

Przyciemniane szyby wyglądają bardzo fajnie i dodają samochodom indywidualizmu. Ale to nie jedyna ich zaleta. Przyciemniane szyby mają też uzasadnienie praktyczne,

Przede wszystkim zabezpieczają wnętrze auta przed nadmiernym nagrzaniem podczas słonecznych dni. Folia pochlania także szkodliwe promieniowanie UV.

Ciemne szyby chronią także wnętrze auta przed wzrokiem niechcianych intruzów. To właśnie z tego powodu wszystkie limuzyny dla VIP-ów mają szyby przyciemniane.

Utrudniają one także penetrowanie wnętrza auta potencjalnym złodziejom, którzy z zewnątrz nie zobaczą co zostało pozostawione na tylnych siedzeniach.

Oklejone folią szyby zwiększają także bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W razie wypadku szkło nie rozpryśnie się i nie spowoduje dodatkowych obrażeń.

Przyciemnianie szyb zgodne z prawem

Szyby w samochodzie mogą być przyciemnione, ale musi być to wykonane zgodnie z:
– Prawem o ruchu drogowym,
– rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Oba akty prawne przystosowane są do ustawodawstwa unijnego, a to oznacza, że możemy autem z przyciemnianymi szybami podróżować także za granicą.

Zgodnie z przepisami prawnymi szyba przednia czołowa musi zapewniać 75% przepuszczalności światła, a szyby boczne przednie 70%. Niby to niewiele, ale takie przyciemnienie wystarczy, by ochronić kierowcę przed oślepieniem przez jadące z na przeciwka auto lub promienie słoneczne.

W przypadku szyby tylnej i bocznych szyb tylnych przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń, mogą być całkowicie zaciemnione.

Jak wykonać przyciemnienie szyb

Przyciemnianie szyb najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanemu zakładowi, który posiada odpowiednie zezwolenia i stosuje folię z atestami. Dzięki temu podczas kontroli drogowej będziemy mogli udowodnić, że przyciemnienie zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Brak odpowiednich naklejek grozi mandatem podczas kontroli drogowej.

Przyciemnianie szyb za pomocą folii zawsze wykonuje się od strony wewnętrznej. Dzięki temu folia nie odklei się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych w wyniku skrobania szronu lub uderzenia kamienia.

Szyby można przyciemniać także za pomocą piecowej metalizacji szkła za pomocą tlenków tytanu. Metoda ta jest jednak znacznie droższa od folii i zajmuje więcej czasu. Auto trzeba oddać do warsztatu na 2-3 dni, w przypadku folii zajmuje to zaledwie 3-4 godzin.

Przyciemnione szyby skutecznie poprawiają bezpieczeństwo i komfort jazdy.