mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

Przegląd samochodu w 2022
Motoryzacja

Przegląd samochodu w 2022 – co warto wiedzieć?

Wraz z Nowym Rokiem, warto sprawdzić swój samochód, aby jego dalsza eksploatacja była możliwie najbardziej bezproblemowa i nie przynosiła niespodziewanych i niepotrzebnych wydatków. W tym celu warto regularnie serwisować i sprawdzać swój pojazd. 

Różnice w przeglądzie technicznym, okresowym i badaniu technicznym

Wielu z nas błędnie odbiera podane terminy i kojarzy je z pojedynczą czynnością – corocznym, obowiązkowym badaniem na Stacji Kontroli Pojazdów.

Badanie techniczne jest tym samym, co przegląd rejestracyjny. Służy on dopuszczeniu pojazdu do ruchu publicznego na określony okres, który najczęściej wynosi rok. Odbywa się on na stacjach diagnostycznych.

Przegląd techniczny, okresowy czy zbliżone do tego pojęcia to określenie dla sprawdzania stanu technicznego samochodu. Nie są one obowiązkowe i zależą od naszej chęci zadbania o auto, z reguły są niezbędne do utrzymania gwarancji przy nowych pojazdach i sugerowane przez ich producentów, którzy podają przy tym odpowiednie interwały serwisowe. 

Co jest sprawdzane na badaniu technicznym?

Takie badanie składa się z kilku niezmiennych etapów, które mogą różnić się dla konkretnego pojazdu.
Pierwszym z nich jest jego identyfikacja. Na tym etapie sprawdzane są numery nadwozia i ich zgodność z dokumentami i dowodem rejestracyjnym. 

Następnie sprawdzane są dodatkowe opcje wyposażenia pojazdu i takie rzeczy jak instalacja gazowa LPG lub CNG. Mają one osobne procedury sprawdzania, które wykonuje diagnosta.

Ostatnim etapem jest sprawdzenie poszczególnych układów i podzespołów samochodu. Warto pamiętać, że jest to jedynie sprawdzenie dla bezpieczeństwa poruszania się w ruchu drogowym i diagnosta nie poinformuje nas o usterkach nie wpływających na bezpieczeństwo (przynajmniej nie ma takiego obowiązku). Oględzinom ulega układ kierowniczy, hamulcowy, zawieszenie, ogumienie, oświetlenie, nadwozie, pasy bezpieczeństwa, wyposażenie obowiązkowe wynikające z przepisów prawa, układ wydechowy oraz emisja zanieczyszczeń.

Usterki podczas przeglądu

W trakcie przeglądu, diagnosta, może wskazać nam usterki pojazdu. W przypadku drobnych niedociągnięć nie powinniśmy mieć problemu z ukończeniem badania. Schody zaczynają się w przypadkach, kiedy usterki wpływają na bezpieczeństwo. Bardzo częstą przyczyną braku pozytywnej decyzji przy przeglądzie wynika z usterek układu hamulcowego, który jest pod kątem bezpieczeństwa najistotniejszy. Wtedy, jako właściciele pojazdu, jesteśmy zobowiązani do naprawienia usterki. W takim przypadku warto skierować się na stronę polskiego producenta klocków hamulcowych breck. Znajdziemy tam niezbędne części do naszego układu hamulcowego, takie jak tarcze czy klocki. Wymianę musimy przeprowadzić, aby samochód przeszedł badanie techniczne, więc przy okazji warto wspomóc także naszych krajowych producentów.