mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

fsi co to znaczy
Motoryzacja

FSI co to znaczy?

Skróty mogą czasem przysporzyć problemów. Usłyszane bądź zobaczone pierwszy raz zazwyczaj nie mają sensu, a przynajmniej nie przywodzą nic na myśl. Jeśli ty też masz problem ze skrótami, to poniżej możesz znaleźć odpowiedź na następujące pytanie:

FSI co to znaczy?

Jest to skrót, który można skojarzyć z branżą motoryzacyjną. Stworzony został przez koncern samochodowy jakim jest Volkswagen AG.
FSI można rozwinąć do angielskiego Fuel Stratified Injection, który może oznaczać w języku polskim wtrysk bezpośredni paliwa.
Skrót ten został opracowany do opisania systemu zasilania benzyną, który można znaleźć w silnikach z zapłonem iskrowym.

Skrót ten – jak widać – po rozwinięciu zaczyna mieć zdecydowanie więcej sensu, a zwłaszcza po przetłumaczeniu go na język rodzimy. Jest to skrót, który warto znać jeśli wymaga od nas tego praca zawodowa lub zwykła ludzka ciekawość.

Silniki z technologią FSI

Technologia FSI została wynaleziona i wprowadzona na rynek już około 20 lat temu. Można zatem powiedzieć, że FSI zdążyło już zebrać swoje doświadczenie w motoryzacji. Po debiucie tej technologii na rynku, została ona uznana za rewolucyjne odkrycie jako, że bezpośredni wtrysk paliwa pozwolił na uzyskanie większej mocy oraz niższego zużycia benzyny. Wcześniej takie rezultaty były nie do osiągnięcia, gdyż stosowano wtrysk wielopunktowy.

Metoda bezpośredniego wtrysku działa na zasadzie tworzenia mieszanki w komorze spalania. Taki proces jest możliwy przez umieszczenie w komorze spalania elektromagnetycznego wtryskiwacza. Przez zawór dolotowy podawane jest natomiast jedynie powietrze. W całym procesie bierze udział również specjalna pompa, która generuje ciśnienie wynoszące od 50 do 120 barów, czyli jest ono dość wysokie.

Dalsza historia FSI

Istnieje jednostka Turbo FSI, która była stworzona na bazie wolnossącego silnika. Jednostki te zostały później wyparte przez silniki znacznie nowocześniejsze o nazwie TSI. Występuje w nich uwarstwiony wtrysk paliwa.
Silniki TSI można znaleźć w samochodach Volkswagena, Skody, a także Seata.
Warto też pamiętać, że ten sam silnik można znaleźć u innych producentów pod inną nazwą. W przypadku innego niemieckiego producenta jakim jest Audi, silnik takiego typu został oznaczony jako TFSI.

Silniki TSI oraz TFSI są wolne od wad charakteryzujących poprzednie generacje silników. Mogą poszczycić się zdecydowanie większą mocą, dodatkowo są bardziej ekonomiczne, gdyż spełniają wymogi wyższych norm emisji spalin. Na korzyść przemawia także fakt, że zużywają mniej paliwa.