mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

tuning samochodu
Motoryzacja

Tuning samochodu – co warto wiedzieć?

Każdy kierowca pragnie, aby jego auto nie tylko prezentowało się odpowiednio efektownie, ale także, aby było możliwie najlepsze pod kątem właściwości jezdnych. Co bardzo ważne, wielu kierowcom nie wystarcza to, co przygotowała dla nich fabryka. Z tego też powodu coraz częściej podejmują się oni tuningu swoich aut. Na czym to dokładnie polega?

Czym jest tuning i jakie są jego rodzaje?

Oczywiście na samym początku dowiedzieć się trzeba tego, czym tak właściwie jest tuning i na czym on konkretnie polega. Ogólnie rzecz biorąc, jest to indywidualne przerabianie samochodu przez właściciela. Tuning można podzielić na mechaniczny oraz wizualny. Czym się te dwa rodzaje różnią?
Tuning wizualny to po prostu upiększanie wyglądu samochodu. W tym zakresie można np. zakupić do auta lepsze felgi, zamocować spoiler czy też specjalne progi. Jeśli natomiast chodzi o tuning mechaniczny, to mowa tu jest o takim modyfikowaniu pojazdu, aby poprawić jego właściwości jezdne. Jak można się bez trudu domyślić, ten drugi rodzaj jest zdecydowanie trudniejszy.

Co można tuningować?

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, tuning mechaniczny jest zdecydowanie trudniejszy, lecz daje znacznie lepsze efekty. Co dokładnie można poddać takiemu tuningowi?
Tak naprawdę tuningować można dosłownie każdy element auta. Poprawić można obecne w nim hamulce, zawieszenie, a przede wszystkim różnego rodzaju elementy silnika. Można w aucie zamocować lepsze wtryski, przewody zapłonowe, wypolerować cylindry czy też nawet dołożyć do silnika turbosprężarkę lub kompresor. Wszystkie te działania mają wpływ nie tylko na to, jak auto będzie się prowadziło, lecz także jak będzie przyspieszało. Dowiedz się więcej na https://rm-motors.com/.

Co daje najlepsze efekty?

Jaka jest zdecydowania największa wada tuningu mechanicznego? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest on bardzo trudny, lecz również niezwykle kosztowny. Nawet zwykła zmiana oprogramowania komputera podkładowego może kosztować kilka tysięcy złotych. Jak się jednak okazuje, jest pewien element, który daje zdecydowanie najlepsze efekty, a jest stosunkowo tani. Mowa oczywiście o tuningu układu wydechowego.
W tym wypadku zmodyfikować można sam tłumik, czyli ostatni element wydechu, co zapewni znacznie lepszy dźwięk wydawany podczas jazdy. Można również zmienić cały wydech, co spowoduje nie tylko generowanie znacznie przyjemniejszego dla ucha dźwięku silnika, lecz dodatkowo poprawi osiągi pojazdu. Dobrej jakości układ wydechowy, który wykonany będzie z wysokie jakości materiałów, będzie również bardziej odporny na korozję i różnego rodzaju uszkodzenia.