mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą
Porady

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Klimatyzacja to urządzenie, które znajduje się obecnie w każdym nowym samochodzie. Dzięki niej możliwe jest przyjemne i komfortowe podróżowanie samochodem w nawet najgorętszy letni dzień. Jak się jednak okazuje, oprócz lata, klimatyzacja może, a nawet powinna być używana również w czasie zimy. Niestety nie każdy kierowca o tym wie, a co za tym idzie to, jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą, stanowi dla nich naprawdę sporą zagadkę.

Dlaczego warto używać klimatyzacji zimą?

Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób powinno się korzystać z systemu klimatyzacji w czasie zimy, najpierw warto się zastanowić, po co właściwie warto to robić. W końcu klimatyzacja jest urządzeniem do schładzania powietrza i obniżania temperatury, a jak każdy wie, w czasie zimy zimnego powietrza jest pod dostatkiem. Po co zatem warto używać klimatyzacji samochodowej w zimie? Jak się okazuje, oprócz jego, że schładza ona powietrze, posiada ona również właściwości silnego go osuszania. A to jak łatwo się domyślić, ma naprawdę ogromne znaczenie dla komfortu jazdy autem. O czy dokładnie mowa? W przypadku, gdy wchodzi się do samochodu z mokrą kurtką lub śniegiem na butach, w wyniku gorącego powietrza woda zaczyna parować, oraz osadzać się na oknach, czym oczywiście powoduje ich zaparowanie. Jeśli jednak włączy się klimatyzację w tym czasie, skutecznie osuszy ona powietrze, czyli usunie z niego wilgoć, czym oczywiście rozwiąże problem parowania szyb.
Klimatyzacja w aucie w czasie zimy to również bardzo poważny problem od strony technicznej. Nieużywana może po prostu ulec uszkodzeniu. Dlatego też zaleca się nawet jeśli nie ma takiej wyraźnej potrzeby, aby włączyć ją co jakiś czas, aby wszystkie elementy układu chwile pochodziły i zostały odpowiednio nasmarowane. Pomoże to zapobiec uszkodzeniu klimatyzacji w czasie lata.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Jak zatem widać, klimatyzacja w czasie zimy to naprawdę bardzo przydatna rzecz. Warto jednak dokładnie dowiedzieć się, w jaki sposób powinno się jej używać, aby możliwie jak najlepiej wykorzystać jej możliwości.
Jeśli chcemy zabezpieczyć jedynie układ klimatyzacji przed uszkodzeniem, poleca się włączenie go raz na tydzień na przynajmniej kilka do kilkunastu minut. Pozwoli to zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy przed uszkodzeniem.
Jeśli natomiast chodzi o osuszanie powietrza, to warto to robić, jak tylko zachodzi taka potrzeba, ponieważ efekt ten po włączeniu urządzenia pojawi się właściwie od razu. Dlatego też, gdy szyby w aucie zaparują, nie warto czekać, tylko od razu posłużyć się klimatyzacją.