mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

regeneracja felg aluminiowych
Motoryzacja

Jak przebiega regeneracja felg aluminiowych?

Każdy właściciel samochodu i pasjonat motoryzacji zdaje sobie sprawę z tego jak wielką rolę, jeśli chodzi o wygląd pojazdu odgrywają aluminiowe felgi. Potrafią być one bardzo efektowne, jednak dość szybko mogą ulec różnego rodzaju uszkodzeniom, które negatywnie wpływają na ich wygląd. Dlatego też w sytuacji, kiedy felgi zaczynają szpecić, zamiast zdobić, można oddać je regeneracji.

Jak działa regeneracja felg aluminiowych?

Niektóre osoby obawiają się, że zniszczone felgi aluminiowe trzeba wyrzucić i wymienić na nowy komplet. Wiąże się to czasem z bardzo wysokimi kosztami, dlatego z pewnością warto rozważyć ich renowację. Przeprowadzenie zabiegu może sprawić, że felgi będą prezentowały się jak nowe. Niektóre przedsiębiorstwa oferują także możliwość pomalowania felg specjalnym lakierem bądź też ich wypolerowanie.

Niemniej jednak czasem renowacja używanych felg jest zwyczajnie nieopłacalna – wszystko dlatego, że używane felgi aluminiowe osiągają dość niskie ceny na rynku wtórnym.

Ile może kosztować regeneracja felg aluminiowych?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, ile może kosztować regeneracja felg. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Jeśli chodzi o felgi stalowe, po ich naprawa jest najtańsza i najłatwiejsza. W przypadku felg aluminiowych, sytuacja się komplikuje. Poważne uszkodzenia bywają wręcz niemożliwe do usunięcia.

Niestety, aluminium jest materiałem bardziej miękkim niż stal, co sprawia, że częściej ulega uszkodzeniom. Najłatwiej pozbyć się krzywizn, które powstały na skutek bocznego obicia. Bardzo często bywają one niewidoczne gołym okiem. W przypadku felg aluminiowych dużym problemem jest pozbycie się pęknięć, zwłaszcza jeśli pojawiły się w obrębie ramion i środkowego otworu.

Jeśli na felgach aluminiowych pojawiły się poważne ubytki na zewnętrznym boku felgi, to ich naprawa jest zwyczajnie nieopłacalna. Oczywiście, jest ona możliwa, jednak w ten sposób zregenerowana felga zawsze będzie już osłabiona, a sam koszt naprawy czyni ją nieopłacalną.

Jeśli chodzi o naprawę niewielkich skrzywień, to zazwyczaj nie kosztuje ona więcej niż kilkadziesiąt złotych za jedną felgę. Koszt lakierowania uzależniony jest od rodzaju alufelgi. Za najbardziej popularne kolory – czyli srebrny i czarny – trzeba zapłacić około 100 zł za lakierowanie jednej sztuki. Cena potrafi wzrosnąć, jeśli lakierowanie wymaga położeniu kilku warstw farby.

Fachowcy, którzy zajmują się regeneracja felg aluminiowych zalecają, aby felga, która została głęboko uszkodzona, przed lakierowaniem została uzupełniona szpachlą i wygładzona. Przed położeniem ostatecznej warstwy lakieru warto pokryć ją także specjalistycznym podkładem. Aluminium jest miękkie, więc nie przeprowadza się na nim piaskowania.

Podsumowując, wiele osób zastanawia się, czy regeneracja felg aluminiowych jest w ogóle opłacalna. Jeśli nie są one poważnie uszkodzone, to można zdecydować się na przeprowadzenie tego zabiegu, ponieważ wciąż będzie on o wiele tańszy, niż kupno nowego kompletu. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń lepiej zdecydować się na wymianę felg.