Podczas użytkowania samochodu trzeba się liczyć z tym, że od czasu do czasu wymagane będzie podjęcie się w nim pewnych wymian i napraw. Jest to w końcu tylko maszyna, której poszczególne elementy ulegają zużyciu. Jak się jednak okazuje, wielu kierowców nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak wiele elementów podlega wymianie. Każdy z nich wie, że od czasu do czasu zmieniać trzeba np. klocki hamulcowe na zupełnie nowe czy też powinno się wymieniać obecny w silniku olej. Niestety wciąż sporym zaskoczeniem jest to, że wymianie podlega także sprzęgło. Co więc warto wiedzieć o tym elemencie, a także ile wynosi koszt jego wymienienia?
Czym jest sprzęgło?
Od czego więc należy zacząć? Rzecz jasna najważniejszą sprawą jest to, aby dowiedzieć się, czym tak właściwie jest sprzęgło i do czego jest ono wykorzystywane. Każdy kierowca wie, że sprzęgło używane jest do zmieniania biegów przy pomocy lewarka. Umiejętne wykorzystywanie sprzęgła, gazu oraz skrzyni biegów to absolutna podstawa prowadzenia samochodu. Nie każdy jednak wie, czym ten element jest i dlaczego ulega uszkodzeniu.
Sprzęgło to specjalna tarcza, która wykorzystywana jest do rozłączania i spinania ze sobą silnika ze skrzynią biegów. W chwili, gdy kierowca naciśnie pedał sprzęgła, tarcza zostaje nieco odsunięta i następuje rozłączenie silnika i skrzyni. W tym właśnie czasie możliwa jest zmiana biegu na wyższy lub niższy. Po odpuszczeniu sprzęgła tarcza ponownie złącza ze sobą oba elementy.
Co jaki czas należy wymieniać sprzęgło?
Jak jednak można się łatwo domyślić, sprzęgło pracuje pod naprawdę ogromnymi obciążeniami. Kluczowym momentem jest chwila rozłączania i łączenia z napędem, ponieważ to właśnie wtedy silnik z dużą siłą oddziałuje na tarcze sprzęgła. Może wtedy dochodzić nawet do sytuacji, gdy nieumiejętna zmiana biegów i obsługa sprzęgła doprowadzą do jego przypalenia, co łatwo rozpoznać po charakterystycznym zapachu. Naturalną koleją rzeczy, nawet przy poprawnym używaniu sprzęgła jest to, że z biegiem czasu ulega ono starciu. W takiej sytuacji nie będzie pracowało tak, jak powinno. Dochodzić może do ślizgania się sprzęgła, a w następstwie tego do jego całkowitej awarii. Jak można się łatwo domyślić, oznaczać to będzie brak możliwości zmiany biegów, czyli uniemożliwiona będzie jazda autem.
Jak często należy wymieniać sprzęgło? Jeśli nie chce się mieć problemu z uszkodzonym sprzęgłem, co oczywiście wiązałoby się z koniecznością wezwania pomocy drogowej, sprzęgło należy wymieniać co około 70-80 tysięcy przejechanych kilometrów. Chyba że zacznie ono dawać objawy swojego zużycia, wtedy oczywiście należy zrobić to wcześniej.
Wymiana sprzęgła cena
Na koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, jaki jest koszt wymiany takiego elementu. Wiele tu zależy oczywiście od samego pojazdu i tego, jak jest on skonstruowany, lecz mimo wszystko liczyć się trzeba z wydatkiem około 700-800 złotych za samo sprzęgło. Dodatkowo jego montaż to koszt mniej więcej 400 złotych. Dlaczego cena jest tak wysoka? Jak się okazuje, wymiana sprzęgła wiąże się ze zdjęciem z auta skrzyni biegów, co wymaga sporo pracy, a więc i czasu. Wpływa to oczywiście na cenę, którą należy zapłacić.