mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

konserwacja skóry w samochodzie
Porady

Konserwacja skóry w samochodzie – dbanie o tapicerkę

Kupno auta to marzenie wielu młodych ludzi, które można spełnić. Wystarczy, że odłożą sobie na ten cel pieniądze i wybiorą konkretną markę i rocznik. Muszą jednak pamiętać, że o samochód należy regularnie dbać. Nie tylko mowa o stanie technicznym. Chodzi również o wygląd, np. skórzanych foteli. Na czym więc polega konserwacja skóry w samochodzie, aby zachowała swoją jakość na długie lata?

Tapicerka skórzana i jej wady

Na szczęście mamy do czynienia z dość trwałym materiałem, który można łatwo odnowić. Plusem jest spora elastyczność i to, że wchłania wilgoć. Po prostu skóra potrafi oddychać, dlatego nadaje się na tapicerkę samochodową.

Niestety, ma też pewne wady. W jej marszczeniach z czasem będą zalegać różne drobinki (chociażby ziarna piasku). Co doprowadzi prędzej czy później do przetarć, pęknięć itp. Dlatego, chcąc cieszyć się z pięknego wyglądu foteli, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio pielęgnować taki materiał.

Konserwacja skóry w samochodzie

Jeżeli chodzi o zabiegi czyszczenia, to na ich regularność wpływa samo użytkowanie pojazdu. W większości przypadków powinno się dbać o tapicerkę skórzaną raz na 3 miesiące. Wtedy będzie się miało pewność, że efekt przyniesie rezultaty.

Konserwacja nie jest zadaniem trudnym. Zanim jednak się do niej przystąpi, należy wiedzieć, czy w samochodzie na pewno jest skóra naturalna (a nie tylko syntetyczna). Dlaczego? Bo taka szczególnie narażona jest na zabrudzenia i przebarwienia.

Pielęgnacja – poszczególne etapy

Zaczynamy od dokładnego i delikatnego odkurzania. Wówczas usuniemy najmniejsze okruchy i inne elementy, które mogą porysować skórę. Przyda się tutaj również wąska ssawka szczelinowa, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc (takim jest łączenie siedziska z oparciem).

Kolejnym etapem będzie wstępne czyszczenie. Robi się to oczywiście zwilżoną czystą wodą ściereczką. Pamiętajmy jednak, by ją porządnie wykręcić, pozbywając się nadmiaru wody. W ten sposób osad oraz kurz szybko znikną.

Na koniec trzeba użyć specjalistycznych środków, jakimi są kosmetyki do czyszczenia i pielęgnacji. Preparaty te (do zakupienia w wielu sklepach online) nakładamy najpierw na miękką szmatkę z mikrofibry, a później czyścimy nią skórzaną powierzchnię. Dogłębnie, śmiało i długo.

Kiedy będziemy przestrzegać powyższej kolejności oraz częstotliwości wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, to możemy mieć pewność, że tapicerka przetrwa w dobrym stanie przez lata. Konserwacja skóry w samochodzie to więc czynność, której warto poświęcić wolny czas.