mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

sprawdzanie vin
Porady

Sprawdzanie vin – podstawowe informacje

Każdy kierowca doskonale wie, że kupowanie używanego samochodu to prawdziwa droga przez mękę. Na rynku bez trudu trafić można na samochody powypadkowe, po powodziowe, a nawet składane z kilku. Oczywiście chcący je nabyć kierowy nie jaja zielonego pojęcia o tym, jaka jest przeszłość danego samochodu. Na szczęście kierowcy nieznający się na technicznych aspektach samochodu również mogą pomóc sobie podczas zakupu. Skorzystać oni mogą ze sprawdzania vin.

Czym jest numer vin?

Żeby móc zorientować się w tym, co zawiera numer vin oraz gdzie można go sprawdzić, najpierw trzeba zadać sobie zupełnie innego typu pytanie, czyli czym tak właściwie jest ten numer?
Vin, czyli Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu. Jest to swego rodzaju numer pesel, który jest unikalny, niepodrabiany i dający informacje o danym pojeździe. Vin zapisany jest w kilku miejscach w pojeździe, a także w dokumentach samochodu. Jest to zdecydowanie najważniejsze oznaczenie samochodu, znacznie ważniejsze, niż rejestracja.
Co jednak kryje się w numerze vin? Przede wszystkim zawarte są w nim takie informacje jak marka i model samochodu, kraj pochodzenia auta, a także jego rocznik, a nawet wersja wyposażenia.

Jakie informacje zawarte są w numerze vin?

Dzięki temu, że numer vin jest unikalny i żaden inny samochód nie posiada takiego samego numery jak nasz, możliwe jest niezwykle skuteczne weryfikowanie tego, jaki jest stan techniczny danego auta, lecz również, jaka jest jego przeszłość. Jest to możliwe dzięki temu, że jakakolwiek przygoda drogowa, wypadek, czy też nawet przegląd, powodują wpisanie danego samochodu z jego numerem vin do bazy danych, która jest widoczna dla każdego.
Co zatem można sprawdzić i zweryfikować, posiadając numer vin? Umożliwia to przede wszystkim upewnienie się co do tego, czy auto nie jest powypadkowe. Jeśli tylko miałoby ono jakiś poważny wypadek, w bazie danych wpisane by zostało jako szkoda całkowota auta i wycofano z ruchu, lub przynajmniej zakres uszkodzenia, jeśli po naprawie mogłoby się dalej poruszać po drogach. Po drugie, numer vin daje możliwość sprawdzenia autentyczności przebiegu auta. Jeśli w danym roku pomimo jego eksploatacji przebieg pozostał ten sam, lub co gorsze, zmniejszył się, jednoznacznie mowa tu jest o oszustwie. Warto również mieć świadomość tego, że po vinie można szybko i wygodnie określić to, jak zmieniali się właściciele pojazdu, a także to, czy aby na pewno nie jest on kradziony i poszukiwany.

Sprawdzanie vin – gdzie to zrobić?

Jak zatem widać, ilość danych, które zawarte są w tak niepozornym numerze, jest naprawdę oszałamiająca. Problem tylko w tym, że dla laika pozostaje to jedynie ciąg zupełnie losowych cyfr, które nie posiadają żadnego znaczenia. Żeby móc odczytać to, co zawarte jest w tym numerze, koniecznie trzeba wiedzieć, gdzie należy go wpisać. Zdecydowanie najlepiej takiego sprawdzenia dokonać poprzez stronę rządową o nazwie Historia pojazdu. Poprzez wprowadzenie na niej numeru vin, daty pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny, można uzyskać wszystkie zgromadzone przez system informacje na temat danego samochodu. Oczywiście w pełni bezpłatnie.