mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

jaki klucz do kół
Warsztat

Wybranie odpowiednie klucza do kół

Z dużą dozą prawdopodobieństwa elementarnym składnikiem wyposażenia samochodu jest właśnie klucz do kół. Wiele osób zupełnie nie myśli od jego istnieniu. W momencie kiedy jesteśmy zmuszeni go użyć dowiadujemy się, do czego ten przyrząd tak właściwie służy. Warto wcześniej zaznajomić się z tematem, aby w krytycznej sytuacji wiedzieć jak postąpić. W sytuacji, gdy takie wydarzenie będzie miało miejsce nasza praca z tym urządzeniem będzie z pewnością zdecydowanie bardziej komfortowa oraz efektywna, dzięki czemu całą czynność będziemy wykonywali z przyjemność.

Klucz ręczny oraz elektryczny

Zapewne nie każdy wie jaki klucz do kół wybrać. Otóż pierwszym najpopularniejszą wersja tego narzędzia jest przede wszystkim klucz ręczny. Klucze, które dostarczane są przez producenta w zdecydowanej mierze są średniej jakości. Jakość materiału oraz wytrzymałość w tym przypadku na pewno nie jest mocną stroną. Możemy mieć dużą trudność odkręcić koło zwłaszcza w trudnej sytuacji na drodze, co niestety jest ogromnym minusem. Może również dojść do powyginania lub połamania śrub mocujących koło zwłaszcza gdy śruby są zabezpieczone. Klucze, które pochodzą od producentów mają zbyt krótkie ramię, co sprawia, że jest to raczej mało pomocna cecha, gdy chodzi o wymianę koła. Dlatego warto przede wszystkim zainwestować swoje pieniądze w klucz teleskopowy, który pozwoli nam odkręcić nawet najbardziej oporne śruby. Nawet takie dokręcone na siłę w warsztacie lub zakładzie wulkanizacyjnym kluczem pneumatycznym, co jest naprawdę wielką zaletą i zapewne spodoba się szerokiemu gronu ludzi. Inną alternatywą są w głównej mierze klucze elektryczne, które występują w postaci sieciowej 230 V oraz akumulatorowej, znormalizowanej 12 V, w której możemy podpiąć klucz do gniazdka zapalniczki. W przypadku wersji akumulatorowej możemy mieć dostęp do zasilania w miejscu, w którym normalnie takiego dostępu nie ma. Kluczem elektrycznym zaoszczędzimy sobie wysiłku, ograniczając minimalnie szarpanie się z kołem.

Klucze pneumatyczne

Ostatnim rodzajem z jakim możemy mieć do czynienia jest klucz pneumatyczny, jest on najskuteczniejszy w walce ze śrubami. Klucz ten jest używany warsztatach samochodowych, a także w zakładach wulkanizacyjnych. Jednakże warto wiedzieć, iż należy posiadać wydajny kompresor, który będzie zasilał taki klucz. W zestawie z kluczem pneumatycznym dostaniemy zazwyczaj ogromny wybór końcówek, dzięki któremu będziemy mogli sobie pozwolić na odkręcenie wszystkich możliwych typów śrub.