mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

kiedy wymienić amortyzatory
Warsztat

Kiedy wymienić amortyzatory?

Żeby jazda samochodem była wygodna, lecz również bezpieczna, musi on być wyposażony w odpowiednie zawieszenie, którego sercem i podstawą są oczywiście amortyzatory. Niestety tak, jak w przypadku każdego innego elementu eksploatacyjnego, tak i również amortyzatory od czasu do czasu trzeba wymienić. Powstaje jednak pytanie, kiedy powinno się to zrobić i jakie są najpoważniejsze objawy zużycia się amortyzatorów?

Jaka jest funkcja amortyzatorów?

Żeby móc zrozumieć, jakie są objawy zużytych amortyzatorów, oraz co najważniejsze, kiedy się powinno je wymienić, najpierw trzeba zdać sobie dokładnie sprawę z tego, za co one konkretnie w samochodzie odpowiadają. Jaka jest funkcja amortyzatorów?
Celem stosowania amortyzatorów jest to, aby zapewnić kołu możliwie jak najdłuższy kontakt z podłożem. Jeśli amortyzator będzie sprawny, skutecznie będzie tłumić nierówną nawierzchnię, lecz również i odrywanie się koła podczas zakrętu, zapewniając zawsze odpowiedni poziom przyczepności.

Jakie są objawy zużycia amortyzatorów?

Jak zatem widać, amortyzator wykorzystywany jest nie tylko do tego, aby każda po nierównościach nie była nieprzyjemnym zjawiskiem, lecz również do tego, aby prowadzenie się samochodu było zawsze pewne i stabilne. Oznacza to, że każdy kierowca powinien być bardzo mocno wyczulony na jakiekolwiek odstępstwa od pracy amortyzatorów, aby w możliwie jak najkrótszym czasie wychwycić zaburzenie ich pracy, a co za tym idzie szybko je wymienić na nowe i całkowicie sprawne. Jakie są jednak typowe objawy zużycia amortyzatora?
Jedna z najpoważniejszych spraw, jaka świadczy o tym, że amortyzator nadaje się do wymiany, są widoczne gołym okiem zmiany na jego budowie. Jeśli na amortyzatorze widoczne są wycieki oleju, oznacza to, że danym egzemplarz trzeba wymienić. Innego typu objawami są bujanie auta na zakrętach, czy też szumy dochodzące z amortyzatora podczas jazdy. Oczywiście jednoznacznym sygnałem, że amortyzatory nadają się do wymiany, jest wynik badania technicznego, który określa ich sprawność. Jeśli spadnie ona poniżej 40%, nadają się one do natychmiastowej wymiany.

Kiedy wymienić amortyzatory?

Rzecz jasna wszystkie powyższe objawy są już skrajnymi sytuacjami, gdy amortyzatory czym prędzej powinny zostać wymienione. Nie oznacza to oczywiście tego, że z wymianą trzeba zaczekać do ich wystąpienia. Najlepszym wyjściem jest to, aby do ich powstania po prostu nie dopuścić i znacznie wcześniej dokonać wymiany. Termin tego zadania zależny jest oczywiście od danego producenta samochodu, lecz przyjmuje się, że dobrym czasem jest wymiana co około 150 tysięcy kilometrów, lub co około 5 lat.