mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

wytrzymałość odzieży motocyklowej
Motocykle

Od czego zależy wytrzymałość odzieży motocyklowej?

Elementy ubioru motocyklisty poddawane są różnym próbom. Ich wytrzymałość testowana jest nie tylko w momencie ewentualnego upadku, ale też w czasie jazdy. Uderzające w spodnie czy kurtkę owady, kurz czy opady atmosferyczne to prawdziwe wyzwanie dla odzieży motocyklowej. Jak poznać, że sprawdzi się w czasie jazdy i od czego zależy jej wytrzymałość?

Pamiętaj, że wytrzymałe ubrania muszą mieć nie tylko motocykliści, którzy jeżdżą swoimi jednośladami na ulicach czy torze crossowym. Również fani rekreacyjnego i spokojnego podróżowania motocyklem powinni mieć odzież wysokiej klasy, odporną na mechaniczne uszkodzenia. 

Dlaczego wytrzymałość odzieży motocyklowej jest tak ważna?

Przede wszystkim wytrzymała odzież dla motocyklisty podwyższa poziom jego bezpieczeństwa. Ogranicza ryzyko urazów i otarć spowodowanych ewentualną wywrotką lub kontaktem z czynnikami zewnętrznymi w trakcie jazdy (kamienie z jezdni, owady itp.). Kurtki motocyklowe czy spodnie muszą przyjąć na siebie siłę uderzenia, a wbudowane w nie protektory zabezpieczyć przed złamaniem czy innego rodzaju urazami w niebezpiecznych sytuacjach. 

Odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe ubrania motocyklowe zwiększają też komfort jazdy. Motocyklista czuje się zdecydowanie pewniej w odzieży wysokiej jakości. Nie będą mu straszne trudniejsze warunki pogodowe czy bardziej skomplikowana technicznie trasa. 

Postawienie na wytrzymałość to także obniżenie kosztów eksploatacji motocykla. Jeżeli zainwestujesz w odpowiedniej jakości odzież, nie będziesz musiał zmieniać jej co sezon. Nawet wywrotka nie przetrze Twoich ubrań i umożliwi ich dalsze użytkowanie. 

Kupując odzież, powinieneś więc zwrócić uwagę przede wszystkim na wytrzymałość. To właśnie tą cechą wyróżniają się najlepsze ubrania dla użytkowników jednośladów dostępne na rynku. 

Jakie kwestie wpływają na wytrzymałość odzieży dla motocyklisty?

Najważniejszym czynnikiem jest tutaj materiał. Ten z jednej strony musi być odporny na ewentualne przetarcia, z drugiej powinien absorbować energię wynikającą z sytuacji na drodze (np. z upadku). Najmocniejsza jest w tym przypadku skóra naturalna, której struktura jest pełna, trudna do rozerwania i bardzo mocna. Dla niektórych motocyklistów jazda w skórze może być jednak mało komfortowa (np. w czasie dalekich, turystycznych wypraw). Wtedy warto postawić na odzież tekstylną. 

Ta powinna być wykonana z zaawansowanych materiałów poliamidowych. Wśród nich prym wiedzie między innymi kevlar, cordura czy gore-tex. Bardzo zaawansowana odzież tekstylna produkowana jest z covecu. W połączeniu z zaawansowaną technologią wykonania jest w stanie regulować temperaturę (wypuszczając nadmiar ciepła czy wilgoci), a w sytuacji zagrożenia stworzyć coś na wzór poduszki powietrznej, zmniejszającej skutki uderzenia motocyklisty o ziemię. Uwaga! Poliestrowe włókna nie są zbyt odporne na przetarcia i nie ochronią Cię w newralgicznym momencie.

Poza materiałem, zwróć też uwagę na jakość wykonania i mocowanie protektorów (te powinny być zamocowane stabilnie i trwale) oraz pozostałe elementy, takie jak zamki, wiązania itd. 

W jaki sposób możesz sprawdzić, czy odzież jest wytrzymała?

Jeżeli poszukujesz zaawansowanej technologicznie i wytrzymałej odzieży dla motocyklisty, powinieneś postawić na modele od cenionych i uznanych producentów. Ci cały czas rozwijają swój asortyment i poszukują nowoczesnych materiałów, zapewniających większy komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Taki zakup to swego rodzaju gwarancja zadowolenia.

Jednak poza renomą producenta, możesz również sprawdzić certyfikaty i normy, które spełnia odzież. Zwróć uwagę, czy na ubraniu umieszczony jest znaczek CE (dyrektywa jakości Unii Europejskiej). Z kolei symbol PPE oznacza, że sprzęt jest przystosowany do ochrony życia i zdrowia użytkownika. Taki certyfikat na odzieży dla motocyklistów świadczy o jej najwyższej klasie wytrzymałości.

Sprawdź też, czy wybrany przez Ciebie model spełnia normę EN. To europejska klasyfikacja ubrań motocyklowych. Przykładowo EN 13595:2002 to dowód na wytrzymałość kurtek i spodni motocyklowych.

Jeżeli poszukasz kurtek, spodni lub butów, które spełniają powyższe normy i są wykonane z trwałych materiałów, to możesz mieć pewność, że należą do grupy najbardziej wytrzymałej odzieży motocyklowej. Jazda w takich ubraniach będzie dla Ciebie dużo bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.