Kupując kilkunastoletni samochód musimy się liczyć z tym, że będzie miał on rdzę – rdza to bowiem największa zmora każdego właściciela samochodu. Natomiast nie jest to powód, aby rezygnować z zakupu – obecny rynek oferuje zaprawki lakiernicze na rdze, które potrafią sobie poradzić naprawdę dobrze z problemem.
Ponadto, warto mieć na uwadze, że rdza dotyka nie tylko samochodów wiekowych – w każdym samochodzie dochodzi bowiem do uszkodzeń lakieru, jest to niestety nieuniknione. Mniejsze uszkodzenia lakieru powodują gałęzie drzew, otarcia (np. na ciasnym parkingu) bądź kamienie wyrzucane przez koła (jest to niestety częsty powód uszkodzeń lakieru). Natomiast najczęstszą przyczyna uszkodzeń blachy jest właśnie korozja, która pojawia się głównie w okolicach dolnej części drzwi, nadkola, tylnej klapy czy progów. Na szczęście możemy się problemu szybko i skutecznie pozbyć.
Co jest bardziej skuteczne – zaprawki zakupione od mechanika czy zaprawki, które sami robimy?
Należy podkreślić, że zaprawki możemy zrobić sami. Natomiast przed przystąpieniem do przygotowania zaprawki warto trochę o tym poczytać i przyswoić niezbędną wiedzę w tym zakresie. W przeciwnym razie nasza zaprawka może okazać się niskiej jakości i tym samym nie zlikwiduje naszego problemu w stu procentach. Wówczas lepiej udać się do lakiernika i oddać nasz skarb (samochód) w jego ręce, bądź też kupić od niego zaprawki. Jeśli jednak mamy już trochę doświadczenia w tej kwestii to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć działać i samemu pozbyć się okropnej rdzy, która tam bardzo oszpeca nam samochód.
Jak zrobić zaprawkę lakierniczą?
Zaprawkę lakierniczą dobrze jest przygotować w miejscu, które będzie czyste i dobrze oświetlone, może to być garaż. Do przygotowania zaprawki należy przygotować:
1. Naczynie – do wymieszania zaprawki.
2. Lakier bazowy – dobieramy bazując na kolorze naszego samochodu.
3. Lakier bezbarwny – chroni lakier bazowy przed ewentualnymi uszkodzeniami.
4. Zmywacz do rdzy.
5. Rozpuszczalnik – do oczyszczenia części dotkniętej korozją.
Jeśli chodzi o produkty to nic więcej nie potrzebujemy. Natomiast należy również przygotować odpowiednie narzędzia takie jak: szpachla, narzędzie do rozprowadzania szpachli i usuwania rdzy, rękawice, folię malarską.
Wymieszanie wszystkich składników nie sprawi nam większych trudności. Problem może się pojawić w momencie braku odpowiednich narzędzi – niestety przyrządów nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić. Bez odpowiednich narzędzi nie będziemy w stanie pozbyć się rdzy.