mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

ściągaczka do szyb samochodowych
Motoryzacja

Ściągaczka do szyb samochodowych – jak prawidłowo jej używać?

Ściągaczka do szyb samochodowych jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego auta. Ściągaczka przydaje się w wielu sytuacjach. Z tego powodu powinna być w każdym bagażniku. Przyjrzyjmy się jej bliżej i zastanówmy się, jak właściwie jej używać. Co robić, by jak najdłużej była sprawna i działała prawidłowo?

Gumka nie może być uszkodzona

Być może dla wielu osób będzie to oczywiste, ale gumka na ściągaczce nie może być w żaden sposób uszkodzona lub zanieczyszczona. Łatwo jest sobie wyobrazić co się stanie, jeśli na gumie od ściągaczki będą znajdowały się ziarenka piasku. W skrajnych przypadkach mogą one widocznie uszkodzić szybę. W pozostałych przypadkach zrobią na niej mikorzarysowania, które z czasem mogą przerodzić się w coś poważniejszego. To właśnie one będę miejscami, w których szyba będzie słabsza. Trzeba też zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia gumki. Z ich powodu może ona gorzej zbierać wodę, więc będzie nieskuteczna.

Zdecydowane ruchy i określony kierunek

Ściągaczkę do szyb samochodowych powinno się używać zdecydowanymi ruchami. Najpierw powinno się ściągnąć wodę ruchem w poziomie samej góry szyby. Następnie należy ściągać wodę pasami, pionowo w dół. Koniecznie trzeba uważać, by nie zostawić żadnych smug na łączeniu poszczególnych pasów. Na sam koniecznie trzeba zebrać wodę poziomym ruchem na samym dole szyby. Dzięki temu nie osadzi się tam warstwa brudnej wody. Najlepiej jest na koniec mocno strzepnąć ściągaczkę i jeszcze raz przeciągnąć nią po dolnym pasie.

Mycie na poważnie

Ściągaczka do szyb samochodowych szczególnie przydaje się przy ich myciu. W takim wypadku należy nanieść na szybę środek myjący. Musi być mocno spieniony. Można to zrobić przy pomocy zwykłej gąbki albo gąbki, która bardzo często jest montowana z drugiej strony ściągaczki. Ważne jest, by szyba była mocno pokryta środkiem z pianą. To właśnie w pianie znajdują się jony ujemne, które mogą łączyć się z jonami dodatnimi brudu. Mycie bez piany będzie dużo mniej skuteczne. Warto też zapomnieć o myciu szyb zwykłym płynem do szyb i kawałkiem papierowego ręcznika. Takie zabiegi są dedykowane szybom domowym, na których nie ma martwych owadów, plam z owoców, które spadły z drzew, śladów błota i soli drogowej. Szybę w samochodzie należy myć na poważnie. Po dokładnym spienieniu całej powierzchni należy spłukać ją wodą, a następnie przystąpić do ściągnięcia jej ściągaczką. Ostatnia faza jest w tym wypadku kluczowa. To właśnie od niej zależy, czy szyba będzie ostatecznie czysta, czy też będą na niej smugi. Warto więc przy ściąganiu wody sugerować się wcześniej podanymi wytycznymi. Bardzo ważne jest też to, by nie przerywać czynności i nie odkładać jej na później. Brudnej wodzie na szybie nie można pozwolić zaschnąć. Wtedy utworzy ona bardzo duże smugi zaschniętego brudu. By się ich pozbyć konieczne będzie ponowne umycie szyby. Może się ono jednak okazać dużo trudniejsze, niż za pierwszym podejściem. Lepiej jest więc od razu umyć szybę dobrze, niż później żałować i poprawiać.