mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

bagażnik na dach
Motoryzacja

Jakie są typy bagażników samochodowych na dach?

Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, najczęściej też dużo podróżują, bo zwykle muszą dojeżdżać do różnych miejsc, by uprawiać bardziej nietypowe dyscypliny sportowe albo brać udział w zorganizowanych zawodach, wyścigach i innych podobnych imprezach. Sportowe sprzęty zabierane są w podróż, a to znaczy, że trzeba w jakiś sposób pomieścić je w samochodzie. Może nawet nie „w” samochodzie, co bardziej na nim, bo przecież nie ma takiej opcji, by umieścić kajak we wnętrzu zwykłego bagażnika. W takich sytuacjach szczególnie przydatny okazuje się zatem bagażnik na dach. Wyróżniamy kilka typów tego praktycznego rozwiązania. Szczegółowo opisujemy je poniżej.

Bagażnik dla miłośników kolarstwa

Pierwszy typ bagażnika na dach, kojarzony przez większość osób i też najczęściej kupowany, to po prostu bagażnik rowerowy. Sprawdzi się on u wszystkich miłośników dłuższych kolarskich wypadów. Takie bagażniki są proste w użyciu i bardzo praktyczne, ale by móc z nich skorzystać, należy upewnić się, że samochód ma już wmontowany bagażnik podstawowy, nazywany też belkami dachowymi. Często jest on stałym elementem konstrukcji aut, ale od tej zasady istnieją pewne wyjątki. W razie czego taki podstawowy bagażnik zawsze można sobie jednak zakupić, by zaraz potem sięgnąć po specjalny bagażnik rowerowy i z jego pomocą przewozić pojazdy kolarskie bezpośrednio na dachu samochodu.

Bagażnik dachowy do sprzętu narciarskiego

Drugim typem bagażnika „dachowego” jest natomiast ten przeznaczony do przechowywania i przewożenia sprzętu narciarskiego. To propozycja dla osób, które nie chcą transportować nart poprzez wczepianie ich w klasyczne bagażniki podstawowe, bo boją się, że w ten sposób je zniszczą albo narażą je np. na odpadnięcie i całkowitą dewastację. Specjalistyczny zamykany bagażnik na dach przyda się również większym rodzinom. Zazwyczaj bez trudu można bowiem zmieścić w nim nie jedną parę nart, a nawet i sześć par nart lub – opcjonalnie – kilka desek przeznaczonych do uprawiania snowboardu. Zamykane bagażniki na dach bardzo często nazywane są również boxami dachowymi. A gdzie można je kupić? Na pewno w większych sklepach motoryzacyjnych albo ewentualnie przez Internet.

Klasyczny box dachowy

Ostatnią już propozycją, zdecydowanie najbardziej uniwersalną i dzięki temu też prawdopodobnie najbardziej praktyczną, jest klasyczny box dachowy. To coś pomiędzy opisanymi wyżej propozycjami. Taki box sprawdzi się w różnych okolicznościach, bo w rzeczywistości można schować do niego wszystko to, co akurat w danym momencie chce się przetransportować. Jest to więc propozycja najlepsza, ale też najdroższa. Każdy sam musi teraz stwierdzić, jaki bagażnik sprawdziłby się w jego samochodzie.