mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

prawo jazdy na tira
Motoryzacja

Prawo jazdy na tira

Prowadzenie pojazdów wymaga posiadania szczególnych uprawnień Różne kategorie upoważniają do prowadzenia różnych pojazdów. Jakie więc uprawnienia trzeba posiadać, by móc siąść za kierownicą tira?

Prawo jazdy na tira

Zanim przejdzie się do zdobycia uprawnień kierowcy na TIRa warto wiedzieć, że praca ta jest stresująca i wymaga dużej odporności psychicznej, a także dobrego zdrowia. Znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym, też może być pomocnym czynnikiem, chociażby w razie kontroli policyjnej czy innych sytuacji po drugiej stronie granicy. Brak oporów przed dogadywaniem się z osobą, której języka nie do końca rozumiemy również się przyda. Kierowcy często muszą odbywać trasy podczas nocy w każdych warunkach pogodowych.

Jednak kategoria nie upoważnia do kierowania wszystkimi rodzajami pojazdów ciężarowych.

Kategoria C1- upoważnia do prowadzenia lekkich pojazdów ciężarowych z lekką przyczepką ( 3,5t- 7,5 jednak z wyłączeniem autobusów)
Kategoria C- upoważnia do prowadzenia pojazdów o wadze przekraczającej 3,5 tony również z przyczepą.

W przypadku chęci rozpoczęcia kursu na kategorie C/C+E trzeba mieć ukończone 21 lat lub być 3 miesiące przed 21 urodzinami. W szczególnej sytuacji może to być osoba po 18 roku życia, ale wtedy konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej z kwalifikacją wstępną 280h.

Nie rzadko zdarza się sytuacja, że przyszli kierowcy TIRa wybierają najchętniej kurs typu C+E, ponieważ daje to szersze możliwości i może być przydatną pozycją w momencie szukania pracy zawodowej.

Jakie wymogi trzeba spełnić by zostać kierowcą TIRa?

Nieoczywistym wymogiem stawianym przed kierowcami chcącymi posiadać kategorię C, jest konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B, czyli na samochody osobowe, które można zrobić już w wieku 18 lat.

Tak jak i w przypadku rozpoczęcia kursu na kategorię B kierowca chcący kierować TIRem, musi posiadać odpowiednie zaświadczenia lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. By otrzymać takie zaświadczenie trzeba umówić się na wizytę do odpowiedniego lekarza. Wizyta taka zazwyczaj jest odpłatna.

Prawo jazdy kategorii C+E, to kurs, na który może zapisać się osoba po zdanym egzaminie na prawo jazdy kategorii C lub osoba, która znalazła kurs pozwalający na wyrabianie obu kategorii jednocześnie. Taka opcja istnieje już w wielu szkołach nauki jazdy, więc jeśli zależy nam na jak najszybszym wyrobieniu uprawnień C+E, to warto najpierw poszukać odpowiedniej szkoły.