mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

ustawianie zbieżności
Motoryzacja

Ustawianie zbieżności – co trzeba wiedzieć?

Poprawnie działający samochód to efekt dobrej pracy naprawdę wielu jego elementów. Za dobre hamowanie odpowiada układ hamulcowy, za efektywne odprowadzanie spalin układ wydechowy, a za odpowiednie przyspieszenie silnik. Mało który kierowca zastanawia się jednak, z czego wynika dobre i przyjemne prowadzenie się auta. Kwestia ta jest najczęściej poruszana dopiero wtedy, gdy coś złego zaczyna się dziać w tym zakresie. Wielu kierowców dopiero wtedy dowiaduje się, czym jest zbieżność, a także co powinno się o niej wiedzieć.

Czym jest zbieżność kół?

Zbieżność kół, która wchodzi w skład geometrii, to odpowiednie ustawienie pozycji kół auta. O co jednak dokładnie chodzi w ustawianiu zbieżności, ale też i poprawnej geometrii pojazdu?
Zbieżność to termin, który dotyczy przede wszystkim tego, jak ustawione są względem siebie obręcze kół. Wielu osobom wydaje się, że logiczne jest, aby wszystkie koła były ustawione identycznie. Jest to jednak błąd, ponieważ siły działające na pojazd w poszczególnych jego punktach są różne. Identyczne ustawienie kół powodowałoby więc, że samochód prowadziłby się w sposób bardzo chaotyczny, nieprzyjemny, a przede wszystkim niebezpieczny. Konieczne jest więc zmienne ustawienie kół, aby równoważyły obecne podczas jazdy siły. Odpowiednia zbieżność jest takim właśnie ustawieniem.

Jakie są objawy nieprawidłowej zbieżności?

Jak więc widać, posiadanie odpowiednio ustawionej zbieżności jest naprawdę bardzo ważne. Warto się teraz dowiedzieć, jakie objawy daje samochód, który ma problem z odpowiednim jej ustawieniem. Kiedy więc koniecznie należy udać się do warsztatu w celu ustawienia zbieżności?
Każdy kierowca z pewnością wyczuje to, że ze zbieżnością jest coś nie tak, ponieważ auto znacznie gorzej będzie się prowadziło. Stanie się ono niestabilne, będzie gorzej skręcało, a także pojawić się może efekt tzw. pływania auta. Co więcej, w przypadku źle ustawionej zbieżności dojdzie również do nadmiernego zużywania się opon, przez co może dojść do sytuacji, gdy nawet jedna z nich wybuchnie, narażając zdrowie i życie pasażerów na niebezpieczeństwo. Oprócz tego może również dojść do sytuacji, gdy gwałtownie wzrośnie spalanie danego auta, co będzie efektem stawianego przez koła większego oporu toczenia.

Kiedy przeprowadzić ustawianie zbieżności?

Jak każdy kierowca powinien wiedzieć, nieprawidłowa zbieżność kół nie jest zjawiskiem przypadkowym. Najczęściej jest ona poprzedzona pewnymi zdarzeniami. Jakimi konkretnie? Po jakich działaniach i sytuacjach konieczne jest udanie się do warsztatu w celu ustawienia zbieżności?
Przede wszystkim trzeba o tym dokładnie pomyśleć, gdy podczas jazdy auto zderzy się z jakąś niewielką przeszkodą. Koła mogą zostać przestawione w wyniku najechania na krawężnik, lecz również na duży kawałek lodu, co często ma miejsce w zimie. Zdarza się i tak, że zbieżność jest do poprawki po wjechaniu w dużą dziurę w drodze.
To jednak niejedyne przypadki, ponieważ zbieżność należy ustawić w sytuacji, gdy w układzie zawieszenia dokonywane były jakieś wymiany lub naprawy. Zaleca się, aby każdorazowo po zakupie używanego auta również sprawdzić jego zbieżność.