mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

dobór wycieraczek
Motoryzacja

Na czym polega prawidłowy dobór wycieraczek samochodowych?

Wycieraczki są istotną częścią wyposażenia pojazdu. Okresową wymianę tych części oraz dobór wycieraczek można wykonać samodzielnie, znając model pojazdu i jego rocznik. Warto pamiętać o tym, by wycieraczki były dedykowane do danego pojazdu i tym samym zapewniały prawidłową pracę w deszczu.

Dlaczego tak ważny jest prawidłowy dobór wycieraczek

Wycieraczki samochodowe to wydawałoby się mało istotna część pojazdu. Jest to bardzo mylne stwierdzenie, ponieważ mają one wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zapewniają dobrą widoczność nawet w trakcie intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Odpowiednie wycieraczki umożliwiają zauważenie przechodzącego po zmroku pieszego czy prawidłową ocenę odległości obiektów. Jest to niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa poruszania się w ruchu drogowym. Szczególnie że kupno solidnych i dedykowanych dla danego pojazdu wycieraczek wcale nie jest dużym wydatkiem.

Jak dobrać odpowiednie wycieraczki?

Dobór wycieraczek samochodowych nie jest trudnym zadaniem, szczególnie że większość producentów informuje kupującego, do jakiego modelu pióra posiada w sprzedaży. W profesjonalnych punktach znajdują się katalogi, które pozwalają na dobór produktu dostosowanego do modelu i rocznika pojazdu, podobnie Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie do sklepu zużytej wycieraczki, dzięki czemu będzie można wybrać model o takich samych parametrach. Podczas zakupów należy zwracać uwagę na konstrukcję wycieraczek, wybierając tradycyjną opcję ze stelażem lub bez niego. Wycieraczki nie mogą pozostawiać na szybie smug, a przy tym piszczeć podczas pracy. Ich rozmiar musi być ściśle dobrany do wymiarów starych piór. Należy podkreślić, że bardzo tanie zamienniki nieznanych firm nie spełnią potrzeb nowoczesnego klienta, który liczy na skuteczne działania wycieraczek w samochodzie.

Prawidłowa eksploatacja

Samo zakupienie piór wycieraczek nie jest trudne, jednak należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji sprzętu. Ważne jest regularne oczyszczanie delikatnych, gumowych piór z zanieczyszczeń takich jak kurz, błoto, zalegająca woda. Jednym z głównych błędów kierowców jest przejeżdżanie po szybie nowymi wycieraczkami, szczególnie jeśli nie został z niej zeskrobany szron. Taki „zabieg” przyczynia się do znacznego obiżenia wydajności sprzętu a dodatkowo guma na piórach wycieraczek ulega zniszczeniu. Stan piór należy również regularnie kontrolować pod względem budowy oraz samego sposobu pracy. Warto przeprowadzać kontrolę jakości pracy wycieraczek – istotne jest, czy nie pozostawiają one smug oraz, czy dobrze radzą sobie z różnorodnymi zabrudzeniami.