mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

jak dbać o diesla
Porady

Jak dbać o diesla?

Silnik diesla to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy jeżdżą dużo i często. Jest to silnik spalający mało, a także posiadający ogromny moment obrotowy, więc jazda nim jest naprawdę wygodna. Problem tylko w tym, że diesel wymaga bardzo szczególnego traktowania, ponieważ łatwo jest go uszkodzić. A jak wiadomo, naprawa silnika tego typu należy do naprawdę bardzo kosztownych. Jak dbać o diesla, aby nie musieć martwić się wielotysięcznymi naprawami poszczególnych podzespołów silnika?

Zadbaj o paliwo

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jeśli chodzi o dbanie o silnik diesla, jest zwrócenie uwagi na to, jakiej jakości jest tankowane przez nas paliwo. To złej, najczęściej pełen zanieczyszczeń i różne rodzaju niepotrzebnych dodatków, może bardzo szybko spowodować uszkodzenie się wtryskiwaczy. Warto tu wspomnieć, że jedna sztuka to wydatek często nawet około 2 tysięcy złotych. Gwoździem do trumny dla portfela jest to, że zawsze powinno się wymieniać cały komplet, czyli nastawić się należy na wydatek w okolicach 10 tysięcy złotych.

Zadbaj o turbinę

Turbosprężarka to jedno z najważniejszych osiągnięć w świecie inżynierii motoryzacyjnej. Dzięki niej silniki jest w stanie osiągać o wiele wyższe moce, co przekłada się oczywiście na wygodę i komfort podróżowania. Turbosprężarki z racji tego, że są naprawdę wrażliwymi urządzeniami, wymagają bardzo dużej troski. Nie zaleca się zatem zbyt szybkiej i dynamicznej jazdy, jeśli silnik, a co za tym idzie turbina, nie jest jeszcze odpowiednio rozgrzany. Co najważniejsze, nie powinno się od razu po zakończeniu jazdy wyłączać silnika, ponieważ rozgrzana do wysokiej temperatury turbina utraci w tym momencie możliwość chłodzenia przy pomocy oleju, co rzecz jasna oznacza znacznie szybsze się jej zużywanie. Z tego też powodu po zakończeniu jazdy, powinno się na biegu jałowym pozwolić pochodzić silnikowy nawet około 2 minut, aby turbosprężarka miała możliwość bezpiecznego wytracenia temperatury.

Zadbaj o zakres obrotów

Nie mniej istotną sprawą co właściwe dbanie o sprężarkę lub też tankowanie zawsze dobrego paliwa, jest samo to, w jakim stylu jeźdź się samochodem. Diesel nie tylko nie przepada za zbyt wysokimi obrotami, lecz co również ważne, nie powinien być wykorzystywany do jazdy na zbyt niskich obrotach. Wysokie obroty powodują, że silnik działa w wyżyłowanych warunkach, co rzecz jasna jest dla niego korzystne. Z kolei niskie obroty to bardzo duże przeciążenia dla układu napędowego, co bardzo szybko może zakończyć się poważnym uszkodzeniem układu korbowego-tłokowego, w tym oczywiście uszkodzeniem panewek.