mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

bezpieczny samochód
Motoryzacja

Bezpieczny samochód, a testy uderzeniowe

Gdy spełnia się marzenie kierowcy i wreszcie może nabyć on wyśniony samochód, pragnienie posiadania określonego modelu może poniekąd przyćmić względy bezpieczeństwa. Jak rozpoznać, że pojazd spełnia odpowiednie kryteria? Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z listą testów uderzeniowych. Pozwolą nam one określić, czy wybrany przez nas model uchodzi za bezpieczny samochód.

Testy uderzeniowe prowadzone w Europie

Zanim nowe produkty zostaną ostatecznie wprowadzone na rynek, muszą spełnić wymagania ustalone wcześniej przez określone instytucje. Przykładowo, zabawki dla dzieci przed trafieniem do oficjalnej sprzedaży przechodzą szereg testów oceniających bezpieczeństwo ich użytkowania. Jeśli wyniki są pozytywne, zabawki zostają oznaczone konkretnym certyfikatem.

Podobnie rzecz ma się, gdy mamy do czynienia z produkcją samochodów. W Europie piecze nad wymogami bezpieczeństwa sprawuje organizacja utworzona w 1997 roku: European New Car Assessment Programme (Euro NCAP). Certyfikat przypisany przez nią do nowego pojazdu jest gwarancją wysokiego poziomu jego bezpieczeństwa na drodze. Dyrektywy wprowadzane przez Euro NCAP są zatem wyznacznikiem dla producentów samochodów.

Testy prowadzone przez Euro NCAP obejmują cztery testy zderzeniowe:

– zderzenie czołowe – ta próba uwzględnia uderzenie przodu auta w nieruchomą, odporną na odkształcenia przeszkodę za zachowaniem prędkości 64 km/h;
– zderzenie boczne – w boczną część samochodu (po stronie prowadzącego) uderza inny pojazd jadący z prędkością 50 km/h;
– zderzenie z pieszym – symulacja polega na sprawdzeniu wytrzymałości samochodu w przypadku kolizji z pieszym przy prędkości 40 km/h;
– zderzenie ze słupem – testowanie bezpieczeństwa odbywa się w warunkach zderzenia modelu samochodu ze słupem o szerokości 254 mm (prędkość 29 km/h).

Wyniki przeprowadzonych symulacji dostępne są na stronie Euro NCAP. Gdy chcemy ocenić, czy wybrany przez nas do zakupu pojazd jest bezpieczny, wystarczy wpisać jego markę i sprawdzić, czy pozytywnie przeszedł powyższe testy.

Najbezpieczniejsze auta Europy

Co roku europejska organizacja badająca bezpieczeństwo pojazdów na czterech kółkach publikuje oficjalną listę najbezpieczniejszych samochodów. W 2020 roku znalazły się na niej: Mercedes CLA, Subaru Forester, Tesla Model 3 (samochód elektryczny), BMW serii 3, Renault Clio, Tesla Model X oraz Skoda Citigo IV. Kryteria brane pod uwagę to: bezpieczeństwo dorosłych pasażerów i dzieci, ochrona pieszych oraz systemy asystujące.