W Polsce auta leasingowe stanowią większą część rynku samochodów kupowanych w salonach. Auta leasingowe kupują głównie firmy, które posiadają sporą ilość pracowników, którzy jeżdżą do klientów. Są to głównie przedstawiciele handlowi. Jednakże często firmy decydują się na sprzedaż takiego auta, kiedy umowa leasingowa zostanie zakończona.
Leasing – co to jest i na czym polega.
Leasing samochodowy występuje wtedy, kiedy firma bierze w użytkowanie auto w zamian za comiesięczne opłaty. Wysokość opłat zależy od czasu trwania umowy leasingowej, wkładu własnego, od kwoty wykupu samochodu, a nawet od tego kto będzie użytkował dany pojazd. Po zakończeniu umowy, firma ma możliwość jego wykupu za ułamek pierwotnej ceny. Zasada tego typu wynajmu jest prosta, im większa wpłata własna i raty, tym mniejsza kwota wykupu.
Takie auta są ciekawą opcją zakupu dla osób prywatnych, których nie stać na samochód z salonu. Również mniejsze przedsiębiorstwa mogą nabyć taki pojazd. Zakup na fakturę VAT, pozwala jeszcze na zmniejszenie ceny w ogólnym rozrachunku.
Modele i marki samochodów leasingowych.
Praktycznie każda marka oferuje możliwość zawarcia umowy leasingowej. Dlatego też w sprzedaży można znaleźć takie marki jak Audi, BMW, Toyota, Mercedes, Ford i wiele innych. Oprócz aut osobowych potencjalny nabywca może zakupić samochody dostawcze, ciężarowe i maszyny. Zaletą tego typu aut jest niski wiek oraz jasno udokumentowany przebieg i wszystkie wykonane naprawy i akcje serwisowe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ praktycznie wszystkie umowy leasingowe wymagają serwisowania aut w autoryzowanych zakładach naprawczych. Wadą takich samochodów jest duży przebieg w stosunku do ich wieku.
Sprzedaż aut poleasingowych
Auta leasingowe trafiają do sprzedaży, kiedy firma nie zdecyduje się na ich wykup. Taki samochód można kupić prosto od firmy leasingowej lub od przedsiębiorstw, które specjalizują się w sprzedaży aut leasingowych i po windykacyjnych. Chcąc zakupić auto w dobrym stanie, należy bardzo uważnie śledzić rynek, ponieważ są one łakomym kąskiem dla komisów samochodowych. Trzeba również pamiętać, że firmy użytkujące dany pojazd często pozwalają na ich wykup przez swoich pracowników. Powoduje to, że takie auto w ogóle nie trafia na otwarty rynek. Czasami też są organizowane licytacje zamknięte i otwarte.
Sprzedaż aut poleasingowych to zarówno dobra okazja jak i potencjalne źródło przyszłych problemów dla kupującego. Potencjalny nabywca musi pamiętać, że takie auta były użytkowane przez różne osoby i służyły głównie do zarabiania pieniędzy.