mrshine.pl

Motoryzacja i Motocykle

Ceramiczny dodatek do oleju
Motoryzacja

Dodatek do oleju skrzyni biegów – czy warto z niego korzystać?

Awaria skrzyni biegów to zawsze niemały problem. Wie o tym doskonale każdy właściciel auta, którego taka usterka spotkała. Niestety uszkodzona skrzynia biegów to zawsze dość długi czas naprawy oraz spore koszty. Warto zatem zadbać o to, aby takiego problemu uniknąć. Jak to zrobić? Często idealnym rozwiązaniem jest po prostu dobry dodatek do oleju skrzyni biegów.

Usterki skrzyni biegów

 

Skrzynia biegów to oczywiście jeden z najważniejszych mechanizmów w samochodzie. Niestety jak każdy tego typu element, wraz z upływem czasu zaczyna się zużywać. Czasem dzieje się to szybciej, czasem wolniej. Wszystko zależy od stylu jazdy i od tego, czy dba się właściwie o swój samochód. Pierwsze oznaki tego, że ze skrzynią biegów jest coś nie tak, są jednak w każdym przypadku podobne. W momencie, w którym zaczynają pojawiać się zgrzyty przy zmianie biegów, można być niemal pewnym, że ze skrzynią dzieje się coś niedobrego. Najczęściej oznacza to zużyte synchronizatory. Jeśli dodatkowo pojawią się szumy i buczenie to można przypuszczać, że uszkodzeniu uległy łożyska. W takim przypadku zawsze oznacza to konieczność regeneracji skrzyni biegów.

Dodatek do oleju skrzyni biegów – jak działa?

 

Regeneracja skrzyni biegów nie jest niczym strasznym. Aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie, warto zastosować dobrej jakości dodatek do oleju. Jak taki preparat działa? Przede wszystkim tego rodzaju dodatek tworzy specjalną warstwę ceramiczno-metalową, której zadaniem jest ochrona oraz regeneracja skrzyni biegów. Co ważne, warstwa, o której tu mowa, charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem tarcia oraz bardzo dużą wytrzymałością. Dodać trzeba, że dodatkową zaletą dodatków do oleju skrzyni biegów jest fakt, że regenerują one mechanizm w zależności od stopnia uszkodzeń. Oznacza to, że im większe jest uszkodzenie, tym większa warstwa ochronna się tworzy. Nie bez znaczenia jest również to, że dodatek stosuje się bez konieczności demontażu skrzyni biegów. To znacznie ułatwia cały proces. Co więcej, dodatek zastosować można samodzielnie. Nie jest konieczna wizyta w warsztacie samochodowym.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania dodatku do oleju skrzyni biegów

 

Ceramiczny dodatek do oleju potrafi znacząco wydłużyć żywotność skrzyni biegów i silnika. Nie może zatem dziwić, że tak wielu właściciel aut decyduje się na korzystanie z tego typu preparatów. Trzeba bowiem wiedzieć, że regeneracja skrzyni biegów to nie jedyna zaleta tego typu dodatku. Jego stosowanie sprawia także, że zmiana biegów podczas jazdy staje się łatwiejsza i płynna. Dzięki warstwie ochronnej skrzynia biegów znacznie rzadziej ulega awariom, co wiąże się z brakiem wydatków na naprawy. Lepiej zatem zainwestować w wysokiej jakości dodatek, zamiast potem wydawać znacznie większe pieniądze na naprawę uszkodzonej skrzyni biegów. Tym bardziej że preparat chroni nie tylko samą skrzynię biegów, ale również inne podzespoły pod maską samochodu. Dodatki do oleju skrzyni biegów polecane są szczególnie w przypadku aut z reduktorem oraz z tylnym mostem.

Kiedy nie stosować dodatku do oleju skrzyni biegów

Na koniec warto podkreślić, że dodatki do skrzyni biegów nie mogą być stosowane w przypadku automatycznych skrzyń biegów. Są to preparaty przeznaczone wyłącznie do manualnych skrzyń biegów. Pamiętać powinien o tym każdy właściciel samochodu w automacie. Budowa i zasada działania manualnej skrzyni biegów różni się od tej automatycznej. Dlatego w tym przypadku dodatki, o których tu mowa nie spełnią swojego zadania.