Kalkulator kredytu samochodowego to narzędzie, które może przydać się w kilku sytuacjach. Oczywiście każda z nich jest związana z zakupem samochodu. W jakich wypadkach powinno się sięgnąć po taki kalkulator? Kiedy warto pomyśleć o kredycie na samochód lub innej opcji jego finansowania?
Po co korzysta się z kalkulatora?
Kalkulator kredytu samochodowego pozwala ocenić, jak będzie w praktyce wyglądała spłata pojazdu. Chodzi o to, by wykazać jak długo auto będzie spłacane i jak wysoka będzie rata. Dzięki takiej symulacji klient może wyobrazić sobie, jak w rzeczywistości będzie wyglądała spłata samochodu oraz ocenić, czy jest ona realna. Dzięki temu kalkulatorowi można też stwierdzić, z jakimi kosztami wiąże się sam kredyt. Informacja o oprocentowaniu i prowizji dla laika często nie jest zrozumiała. Obliczenie wysokości raty dużo lepiej przemawia do wyobraźni i ułatwia podjęcie decyzji na temat zaciągnięcia kredytu lub rezygnacji z tego rozwiązania.
Gdy nie masz akurat takiej kwoty
Kalkulator kredytu jest przydatny przede wszystkim, kiedy zastanawiasz się nad kredytem, bo po prostu nie stać cię na dane auto. W takim wypadku możesz obliczyć, ile kosztowałby cię samochód po wpłaceniu tylko określonego wkładu własnego i rozłożeniu reszty na raty. Kalkulator pozwoli wyznaczyć, ile te raty będą wynosiły i czy są realne do spłaty. Kalkulator kredytu nie ma jednak nic wspólnego z określeniem zdolności kredytowej. Może się więc okazać, że kredyt, który chciałbyś osiągnąć, jest jednak dla ciebie nieosiągalny. W takim wypadku warto jest przeprowadzać dodatkowe symulacje. Być może sprawę rozwiąże zwiększenie wkładu własnego albo rozłożenie płatności na więcej rat. Może się też zdarzyć, że najprościej będzie jednak wybrać tańsze auto, co automatycznie zmniejszy kwotę kredytu.
Gdy masz pieniądze na samochód, ale nie chcesz ich wydawać
Czasami może też się zdarzyć, że będziesz dysponować kwotą niezbędną do zakupu nowego samochodu, ale niekoniecznie będziesz chciał ją wydać jednorazowo. Być może kwotę tę chciałbyś równocześnie zainwestować tak, by wygenerować z niej zysk np. odkładając pieniądze na lokatę na określony czas albo grając na giełdzie. W takim wypadku możesz użyć kalkulatora kredytu samochodowego, by dokładnie obliczyć, czy opłaca ci się od razu płacić za auto z własnych środków. Może się okazać, że kredyt samochodowy jest nisko oprocentowany (albo wcale w przypadku kredytów 0%), a lokata długoterminowa jest oprocentowana na 3% w skali roku. W takim wypadku bardziej opłaca się wziąć kredyt na samochód, a pieniądze wpłacić na lokatę. Oczywiście jest to jeden z wielu przykładów. Niezależnie od motywacji warto sprawdzić, wszystkie możliwe formy finansowania. Okazuje się, że czasami płatność z własnych środków całej kwoty od razu wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem dla klienta. By jak najlepiej zarządzać własnymi pieniędzmi koniecznie, trzeba wziąć to pod uwagę i w razie wątpliwości reagować. W ten sposób można nie tylko kupić nowe auto, ale cieszyć się z oszczędności.